Jappix - en to fa translation catalogue (420 entries)

en: %s days ago
fa: %s روز پیش

en: A short message?
fa: یک پیغام کوتاه؟

en: Account
fa: حساب

en: Accounts
fa: حساب‌ها

en: Active for this session
fa: فعال برای این نشست

en: Activity
fa: فعالیت

en: Adapt
fa: تطابق

en: Add
fa: افزودن

en: Add a friend
fa: افزودن یک دوست

en: Add an input
fa: افزودن یک وررو

en: Add this contact to your friends
fa: افزودن این تماس به دوستان شما

en: Add this groupchat to your favorites
fa: افزودن این گفتگوی گروهی به محبوب‌ها شما

en: Address
fa: نشانی

en: Administration panel for this room
fa: پنل مدیریتی این اتاق

en: Administrator account
fa: حساب مدیر

en: Administrator list
fa: فهرست مدیران

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Album
fa: آلبوم

en: All
fa: همه

en: All tabs
fa: همهٔ برگه‌ها

en: Allow
fa: اجازه‌دادن

en: Always active
fa: همیشه فعال

en: Amorous
fa: عاشق

en: An open social network
fa: یک شما اجتماعی باز

en: Anonymous host
fa: میزبان ناشناس

en: Anonymous mode
fa: حالت ناشناس

en: Application
fa: برنامه

en: Appointment
fa: انتصاب

en: April
fa: آوریل

en: Artist
fa: عنوان

en: Ask for authorization
fa: درخواست برای اجازه‌دادن

en: Attach a file
fa: متصل‌کردن یک پرونده

en: August
fa: آگوست

en: Authentications
fa: تصدیقات

en: Authorization failed
fa: شکست در اجازه‌گیری

en: Authorizations
fa: اجازه‌ها

en: Authorize
fa: اجازه‌دادن

en: Automatic
fa: خودکار

en: Automation
fa: خودکاری

en: Available
fa: حاضر

en: Available actions
fa: اقدام‌ها موجود

en: Away
fa: دور

en: Background
fa: پشت‌زمینه

en: Backgrounds
fa: پشت‌زمینه‌ها

en: Biography
fa: زندگی‌نامه

en: Block
fa: بستن

en: Both
fa: هردو

en: Bottom
fa: زیر

en: Browse
fa: جستجو

en: Busy
fa: مشغول

en: Cache
fa: میانگیر

en: Cancel
fa: انصراف

en: Center
fa: وسط

en: Change favorites
fa: عوض‌کردن محبوب شده‌ها

en: Change password
fa: تغییر گذرواژه

en: Change style
fa: تغییر سبک

en: Changes saved!
fa: تغییرات ذخیره شد!

en: Channel
fa: کانال

en: Channel of
fa: کانال

en: Chat
fa: گفتگو

en: Check again
fa: بررسی مجدد

en: Check all
fa: انتخاب‌کردن همه

en: Check for updates
fa: بررسی برای به‌روزرسانی‌ها

en: Choose
fa: انتخاب

en: City
fa: شهر

en: Clean
fa: تمیز

en: Clean current chat
fa: پاکسازی گفتگوی فعلی

en: Clean everything
fa: پاکسازی همه‌چیز

en: Click here to solve the error
fa: اینجا را برای حل ایراد کلیک کنید

en: Click to disable
fa: کلیک برای غیرفعال‌سازی

en: Click to enable
fa: کلیک برای فعال‌سازی

en: Client
fa: مشتری

en: Clients
fa: مشتری‌ها

en: Close
fa: بستن

en: Close this tab
fa: بستن این برگه

en: Collaboration
fa: همکاری

en: Color
fa: رنگ

en: Command
fa: دستور

en: Commands
fa: دستورات

en: Comments
fa: توضیحات

en: Complete name
fa: نام کامل

en: Components
fa: اجزاء

en: Compression
fa: فشرده‌سازی

en: Confident
fa: اعتماد به نقس

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Confirm
fa: تأیید

en: Connection
fa: اتصال

en: Contact
fa: مشخصات تماس

en: Content
fa: محتوا

en: Continue
fa: ادامه

en: Country
fa: کشور

en: Crazy
fa: دیوانه

en: Credentials
fa: اختیارات

en: Current
fa: واحد پول

en: Daily
fa: روزانه

en: Date
fa: تاریخ

en: Date of birth
fa: تاریخ تولد

en: December
fa: دسامبر

en: Delete
fa: حذف‌کردن

en: Delete account
fa: حذف حساب

en: Deny
fa: ردکردن

en: Design
fa: طراحی

en: Desktop
fa: میزکار

en: Destroy this MUC
fa: نابودسازی این MUC

en: Directory host
fa: میزبان پوشه

en: Disconnect
fa: قطع

en: Do you accept?
fa: قبول می‌کنید؟

en: Don't hide offline friends
fa: دوستان آفلاین را مخفی نکن

en: Download file!
fa: بارگیری پرونده!

en: Downloading package...
fa: بارگیری بسته...

en: Drinking
fa: نوشیدن

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
fa: به دلیل مشکل شبکه‌ای، شما قطع شده‌اید. الآن چه می‌خواهید بکنید؟

en: E-mail
fa: ایمیل

en: Eating
fa: خوردن

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit options
fa: ویرایش اختیارات

en: Empty
fa: خالی

en: Empty channel
fa: کانال خالی

en: Encrypted
fa: رمزنگاری‌شده

en: Encryption
fa: رمزنگاری

en: Enter new subject
fa: افزودن عنوان جدید

en: Error
fa: خطا

en: Everybody
fa: همه

en: Everything
fa: همه‌چیز

en: Excited
fa: هیحان زده

en: Exercising
fa: تمرین‌کردن

en: Extracting package...
fa: بازکردن بسته...

en: February
fa: فوریه

en: File
fa: پرونده

en: Filter
fa: پالایه

en: Finish
fa: تمام

en: First name
fa: نام

en: Force HTTPS
fa: HTTPS اجباری

en: Friday
fa: جمعه

en: From
fa: از

en: Gateway
fa: دروازه

en: Gateways
fa: دروازه‌ها

en: General
fa: عمومی

en: Generate file!
fa: ساختن پرونده!

en: Geolocation
fa: منطقهٔ جغرافیایی

en: Getting the name...
fa: گرفتن نام...

en: Grooming
fa: آراسته‌کردن

en: Group
fa: گروه

en: Groupchat
fa: گروه گفتگو

en: Groupchat host
fa: میزبان گفتگوی گروهی

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: HTTPS storage
fa: انبارهٔ HTTPS

en: Happy
fa: خوشحال

en: Here it is! A new beautiful profile image!
fa: اینجاست! یک تصویر زیبا و جدید پروفایل!

en: Here we go!
fa: اینجا می‌رویم!

en: Hi there!
fa: سلام!

en: Hide
fa: مخفی

en: Hierarchy
fa: سلسه مراتبی

en: High
fa: زیاد

en: Horizontal
fa: افقی

en: Hosts
fa: میزبان‌ها

en: Hosts configuration
fa: تنظیمات میزبان

en: Hot
fa: داغ

en: How are you?
fa: چطورید؟

en: Identity
fa: هویت

en: Important notice
fa: اخطار مهم

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Inactive since: %s
fa: غیرفعال از: %s

en: Installation
fa: نصب

en: Internal server error, try later
fa: ایراد داخلی کارساز. بعداً تلاش کنید

en: Item
fa: قلم

en: January
fa: ژوئن

en: Jappix Mobile
fa: Jappix همراه

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
fa: Jappix توسط یک اشکال شبکه متوقف شده‌است. یک اشکال یا ورود بد (بررسی کنید که اعتبارات درست را وارد کرده‌اید). شرمنده بابات دردسر ایجاد شده.

en: Jappix installation
fa: نصب Jappix

en: Jappix is now up to date!
fa: Jappix الآن به روز است!

en: Jappix manager
fa: مدیریت‌کنندهٔ Jappix

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
fa: نمی‌توان جاوااسکریپت را در مرورگر شما یافت. بنابراین شما نمی‌توانید Jappix را ببینید! لطفاً این را اصلاح کنید.

en: Join
fa: وصل‌شدن

en: Join a chat
fa: ورود به گفتگو

en: July
fa: جولای

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Last seen: %s
fa: آخرین دیده شدن: %s

en: Left
fa: چپ

en: List
fa: فهرست

en: List name
fa: فهرست نام

en: Loading
fa: بارگیری

en: Loading comments...
fa: بارگذاری توضیحات...

en: Local time
fa: زمان محلی

en: Lock the host
fa: قفل‌کردن میزبان

en: Login
fa: وارد شدن

en: Logs
fa: سیاهه‌ها

en: Low
fa: کم

en: MUC administration
fa: مدیریت MUC

en: Main configuration
fa: تنظیمات اصلی

en: Main host
fa: میزبان اصلی

en: Manage
fa: مدیریت

en: Manage favorite rooms
fa: مدیریت اتاق‌ها محبوب شده

en: Manage your favorite groupchats
fa: گفتگوی گروهی محبوبتان را مدیریت کنید

en: Manager
fa: مدیر

en: Manager link
fa: مدیر پیوند

en: March
fa: مارس

en: Maximum notices
fa: بیشترین آگاهی‌دادن‌ها

en: May
fa: می

en: Media viewer
fa: نمایشگر رسانه

en: Medium
fa: متوسط

en: Member list
fa: فهرست عضو

en: Message archives
fa: بایگانی‌های پیغام

en: Message archiving
fa: بایگانی پیام

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Mobile
fa: گوشی همراه

en: Moderators
fa: مدیران

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Mood
fa: حالت

en: More notices...
fa: پیغام‌های بیشتر...

en: More stuff
fa: چیزهای بیشتر

en: Music
fa: آهنگ

en: Name
fa: نام

en: New
fa: جدید

en: New (2 times)
fa: جدید (۲ مرتبه)

en: News
fa: اخبار

en: Next
fa: بعدی

en: Nickname
fa: نام کاربری

en: No
fa: خیر

en: No result!
fa: بی‌نتیجه!

en: No room found on this server.
fa: اتاقی در این سرور یافت نشد.

en: None
fa: هیچ

en: Not available
fa: ناحاضر

en: Nothing found for: %s
fa: چیزی یافت نشد برای: %s

en: Notice
fa: آگهی

en: November
fa: نوامبر

en: October
fa: اوکتوبر

en: Offline friends
fa: دوستان آفلاین

en: Old
fa: قدیمی

en: Only show connected friends
fa: مشاهده دوستان انلاین

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Order
fa: ترتیب

en: Other statistics
fa: سایر آمارها

en: Others
fa: دیگران

en: Owner list
fa: فهرست دارنده

en: PHP maximum upload size is sufficient (%s).
fa: حداکثر اندازهٔ بارگذاری PHP کافی است (%s).

en: Participants
fa: شریک‌ها

en: Password
fa: پسورد

en: Persistent
fa: ماندگار

en: Personal
fa: شخصی

en: Phone
fa: تلفن

en: Playful
fa: اهل بازی

en: Please check your inputs: something is missing!
fa: لطفاً ورودی‌های خود را بررسی کنید: چیزی گم شده!

en: Please enable JavaScript
fa: لطفاً جاوااسکریپت را فعال کنید

en: Please wait while your avatar is uploaded...
fa: لظفاً صبر کنید تا آواتار شما بارگذاری شود...

en: Please wait...
fa: لطفاً صبرکنید...

en: Postal code
fa: کد پستی

en: Previous
fa: قبلی

en: Priority
fa: اولویت

en: Privacy
fa: حریم خصوصی

en: Profile
fa: پروفایل

en: Profile image
fa: مشخصات شما

en: Prohibit
fa: منع‌کردن

en: Project
fa: پروژه

en: Proxies
fa: پروکسی‌ها

en: Purge cache
fa: خالی‌کردن میانگیر

en: Purge logs
fa: خالی‌کردن سیاهه‌ها

en: Purge updates
fa: خالی‌کردن به‌روزرسانی‌ها

en: Received
fa: دریافت شده

en: Reconnect
fa: اتصال مجدد

en: Register
fa: ثبت نام

en: Registration allowed
fa: ثبت‌نام اجازه‌داده شده‌است

en: Relaxing
fa: آرامش

en: Remember me
fa: مرا به خاطر بسپار

en: Remove
fa: حذف

en: Remove this notice
fa: حذف این موضوع

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Repeat
fa: تکرار

en: Repeat this notice
fa: تکرار این موضوع

en: Reply
fa: پاسخ

en: Requesting this service...
fa: درخواست کردن این سرویس...

en: Required
fa: مورد نیاز

en: Resource
fa: منبع

en: Right
fa: راست

en: Room
fa: اتاق

en: Rooms
fa: اتاق‌ها

en: Sad
fa: غمگین

en: Saturday
fa: شنبه

en: Save
fa: ذخیره

en: Save chat
fa: ذخیرهٔ گفتگو

en: Search
fa: جستجو

en: Search a friend
fa: جستجوی یک دوست

en: Search a room
fa: جستجوی یک اتاق

en: See my status
fa: وضعیت من را ببین

en: Select a favorite
fa: انتخاب یکی از محبوب شده‌ها

en: Send
fa: ارسال

en: Send his/her status
fa: وضعیتش را بفرست

en: Send message
fa: فرستادن پیام

en: Send messages
fa: پیام‌ها را بفرست

en: Send queries
fa: پرس‌وجو را بفرست

en: September
fa: سپتامبر

en: Server
fa: سرور

en: Server to query
fa: کارساز برای پرس‌وجو

en: Service
fa: خدمت

en: Service description
fa: توضیح خدمت

en: Service discovery
fa: جستجوی

en: Service name
fa: نام خدمت

en: Service unavailable
fa: خدمت ناموجود است

en: Services installation
fa: نصب خدمات

en: Share
fa: اشتراک

en: Share this link with your friends:
fa: اشتراک این پیوند با دوستانتان:

en: Shocked
fa: پاسخ همراه با اعلان

en: Show
fa: نمایش

en: Show all friends
fa: مشاهده همه دوستان

en: Show comments
fa: نمایش توضیحات

en: Show user profile
fa: نمایش پروفایل کاربری

en: Size
fa: اندازه

en: Smiley insertion
fa: افزودن شکلک

en: Sorry, but the entity didn't return any result!
fa: شرمنده. ولی موجودیت هیچ نتیجه‌ای را برنگرداند!

en: Sounds
fa: صداها

en: Static content server
fa: کارساز محتویات ثابت

en: Statistics
fa: آمارها

en: Status
fa: وضعیت

en: Storage
fa: انباره

en: Storage configuration
fa: تنظیمات حافظه

en: Store a history of your chats
fa: ذخیرهٔ تاریخچهٔ گفتگوهای شما

en: Street
fa: خیابان

en: Subject
fa: موضوع

en: Submit
fa: ارائه‌کردن

en: Subscribe
fa: تصویب‌کردن

en: Subscription
fa: اشتراک

en: Suggested friends
fa: دوستان پیشنهادشده

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: System
fa: سامانه

en: Talkative
fa: پرحرف

en: Talking
fa: گفتگو

en: Text in bold
fa: متن ضخیم

en: Text in italic
fa: متن مورب

en: Thanks for using Jappix!
fa: ممنون برای استفاده از Jappix!

en: The chosen users have been removed.
fa: کاربرهای انتخاب شده حذف شده‌اند.

en: The element list on this server could not be obtained!
fa: فهرست عناصر این سرور نمی‌تواند گرفته شود!

en: The folder is empty.
fa: پوشه خالی است.

en: The folder is writable, you can continue!
fa: پوشه قابل ویرایش است. می‌توانید ادامه دهید!

en: The groupchat has been removed, now someone else will be able to recreate it.
fa: چپ گروهی خذف شد. الآن هر کس دیگری می‌تواند آن را ایجاد کند.

en: The music could not be received, please retry!
fa: آهنگ نمی‌تواند گرفته شود. لطفاً مجدداً تلاش کنید!

en: The room you joined seems not to exist. You should create it!
fa: اتاقی که شما به آن وصل شده‌اید به نظر وجود ندارد. شما می‌توانید ایجادش کنید!

en: The selected elements have been removed.
fa: عنصر انتخاب شده حذف شد.

en: The user has been added!
fa: کاربر اضافه شده‌است!

en: This chat is empty!
fa: این گفتگو خالی‌است!

en: This is a repeat from %s
fa: این یک تکراری از %s است.

en: This tool has been disabled, you cannot use it!
fa: این سرویس غیر فعال شده و دسترسی شما به ان ممکن نیست

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Title
fa: عنوان

en: To
fa: به

en: Top
fa: بالا

en: Total
fa: همه

en: Traveling
fa: سفر کردن

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Type your comment here...
fa: توضیح خود را اینجا بنویسید...

en: Unattach the file
fa: جداکردن پرونده

en: Unavailable
fa: ناموجود

en: Unblock
fa: بازکردن

en: Uncheck all
fa: از انتخاب درآوردن همه

en: Unclassified
fa: طبقه‌بندی‌نشده

en: Underlined text
fa: متن زیرخط کشیده شده

en: Unencrypted
fa: رمزنگاری‌نشده

en: Unknown country
fa: کشور ناشناخته

en: Unknown name
fa: نام ناشناخته

en: Update in progress
fa: به‌روزرسانی در جریان است

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Use a proxy
fa: استفاده از پراکسی

en: Use default background
fa: استفاده از پشت‌زمینهٔ پیش‌فرض

en: User
fa: کاربر

en: User currently active
fa: کاربر فعال در حال حاضر

en: User directory
fa: پوشهٔ کاربری

en: User profile
fa: پروفایل کاربری

en: User uploads server
fa: کارساز بارگذاری کاربر

en: Users
fa: کاربران

en: Vertical
fa: عمودی

en: View chat history
fa: دیدن تاریخچهٔ گفتگو

en: View profile
fa: نمایش مشخصات

en: Visitors
fa: بازدیدکنندگان

en: Visits
fa: بازدیدها

en: Website
fa: آدرس وب سایت

en: Wednesday
fa: چهارشتبع

en: Weekly
fa: هفته‌ای

en: Welcome
fa: خوش‌آمدید

en: Welcome on %1s, “%2s”.
fa: خوش‌آمدید به %1s. «%2s»

en: Welcome to the Jappix installation!
fa: به نصب Jappix خوش‌آمدید!

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
fa: چه متأسر کننده! شما تصویر پروفایلی در کارت شناساییتان تعیین نکرده‌اید!

en: What are you doing?
fa: چکاری می‌کنید؟

en: Working
fa: کار کردن

en: XMPP links
fa: پیوند XMPP

en: Yearly
fa: سالانه

en: Yes
fa: بله

en: Yes, let's do it!
fa: بله. بگذار انجامش دهیم!

en: Yesterday
fa: دیروز

en: You
fa: شما

en: You have been logged out of your XMPP account, have a nice day!
fa: شما از حساب XMPP خود خارج شده‌اید. روز خوش!

en: You have been logged out. Goodbye!
fa: شما خارج شده‌اید. بدرود!

en: Your XMPP account has been removed, bye!
fa: حساب XMPP شما حذف شده‌است. بدرود!

en: Your browser is out of date!
fa: مرورگر شما منسوخ است!

en: Your channel
fa: کانال شما

en: Your form has been sent.
fa: فرم شما فرستاده شده‌است.

en: Your friend closed the chat.
fa: دوست شما گفتگو را بست.

en: Your friend is doing something else.
fa: دوست شما کا دیگری می‌کند.

en: Your friend is paying attention to the conversation.
fa: دوست شما به مکالمه توجه می‌کنند.

en: Your friend is writing a message...
fa: دوست شما در حال نوشتن یک پیام است...

en: Your friend stopped writing a message.
fa: دوست شما از نوشتن پیامی باز ایستاد.

en: Your groupchats
fa: گروه‌های چت شما

en: Your inbox
fa: صندوق ورودی شما

en: Your inbox is empty.
fa: صندوق ورودی شما خالی‌است.

en: Your music has been added!
fa: آهنگ شما اضافه شده‌است!

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
fa: گذرواژهٔ شما تغییر کرده‌است. شما می‌توانید با داده‌ها جدید ورودی متصل شوید.

en: Your profile
fa: مشخصات شما

en: anonymous mode
fa: حالت ناشناس

en: changed his/her nickname to %s
fa: نام مستعارش را به %s تغییر داد

en: has been banned
fa: بسته شده‌است

en: has been kicked
fa: بیرون شده‌است

en: is now
fa: الآن هست

en: joined the chat room
fa: به اتاق گفتگو پیوست

en: left the chat room
fa: ترک‌کردن اتاق گفتگو

en: login page
fa: صفحهٔ واردشدن

en: no reason
fa: بی‌دلیل

en: no status
fa: بی‌وضعیت

en: no subject defined for this room.
fa: موضوعی برای این اتاق تعیین نشده‌است.

en: unknown
fa: ناشناخته

en: would like to add you as a friend.
fa: دوست دارد شما را به عنوان یک بیافزاید.

en: would like to get authorization.
fa: دوست دارد که دسترسی بگیرد.
